Часи, коли за конкретною спеціальністю студентів готували один-два столичних ВНЗ (наприклад, юристів), минули. Сьогодні спектр вищих навчальних закладів значно розширився - передовсім за рахунок появи недержавних інститутів. Проте збільшення їх кількості часто не тільки не полегшує абітурієнту вибір, але, навпаки, ускладнює його. Зорієнтуватися в різноманітті ВНЗ, форм навчання, пропонованих програм важко не тільки старшокласникам та їхнім батькам, але навіть і фахівцям (педагогам, профконсультантам). До цих проблем необхідно додати і щорічні зміни в умовах прийому.
Щоб розібратися в тонкощах вибору ВНЗ і вступу до нього, потрібно враховувати низку чинників. Найістотнішими з них, на мою думку, є наявність в інституті талановитого викладацького складу, висока якість навчання, технічне оснащення тощо. На жаль, часто молодь звертає увагу на менш важливі обставини, наприклад, на близькість інституту до місця проживання. Звичайно, ніхто не заперечує, що добре, коли навчальний заклад знаходиться поруч із домівкою: ви будете витрачати менше часу на дорогу, а отже, його більше залишиться для самостійних занять (читання літератури, підготовки до семінарів, для написання рефератів та інших контрольних робіт). Але все-таки це не головне.
Сьогодні дозволяється подавати документи відразу до декількох ВНЗ. Для вас це безперечно вигідно: ймовірність вступити до одного з двох-трьох ВНЗ збільшується. Проте необхідно враховувати те, що підготовка до вступу до декількох навчальних закладів потребуватиме набагато більше часу і зусиль, аніж до одного.
Правильний вибір ВНЗ – справа всього життя
- Пошук інформації
- День відкритих дверей
- Договір
- Критерії вибору ВНЗ
- На що ще потрібно звернути увагу
- Як «прорватись» у ВНЗ
- Таємниці «мадридського двору»
1. Пошук інформації
Перше над чим ви повинні замислитися – це про вибір професії. Рекомендую вам ретельно зважити і вирішити, ким бути і чому присвятити все своє життя Можна попросити поради у родичів, друзів, шкільного психолога або профконсультанта, також можна пошукати інформацію в Інтернеті, а ще краще – уважно вивчити всі професії і зробити свій власний вибір. При виборі професії потрібно розглянути кілька критеріїв: ваші смаки, схильності, розумові здібності, інтереси, стан здоров’я і сімейний бюджет.
Після того, як зроблено вибір професії, можна приступити до пошуку ВНЗ. Якщо є бажання стати хірургом, педагогом або археологом – буде простіше, «асортимент» ВНЗ невеликий. Але якщо ви бачите себе в якості економіста, юриста, інженера, менеджера – готуйтеся до стомлюючої, але необхідної процедури пошуку саме «вашого» ВНЗ серед десятків, а то і сотень подібних.
В Інтернеті зосереджено невичерпні запаси інформації. Але не кваптеся зазирати на офіційні сайти. Корисніше вивчити професіональні рейтинги ВНЗ Не зайве зазирнути на всілякі студентські сайти та форуми – саме там можна дістати достовірні відгуки. На сайті Osvita.com.ua – чудовий каталог ВНЗ України. Пошук можна вести як за напрямками навчання, так за регіональним розміщенням, а також перетинати обидві ці умови.
2. День відкритих дверей
Зібравши потрібну інформацію, можна вирушити в індивідуальному порядку або в день відкритих дверей…
Завбачливі батьки й абітурієнти відвідують уподобаний ВНЗ не раз, наприклад, у 10 класі – з ознайомчою метою, восени випускного навчального року – щоб зупинити свій вибір на тому чи іншому факультеті або спеціальності, і навесні – щоб з’ясувати умови вступу.
У багатьох ВНЗ дні відкритих дверей будуть проводити аж до вступних іспитів (зазвичай – остання субота місяця), а там, де вони вже закінчилися, можна познайомитися з ВНЗ індивідуально.
Зазвичай на дні відкритих дверей абітурієнтам влаштовують екскурсію, дають відповіді на цікаві йому питання (слід заздалегідь підготувати), проводять презентацію ВНЗ, концерт (не обов’язково), знайомство з ректором і викладачами.
3. Договір
Вибір ВНЗ залежить від вашого матеріального становища. У державній установі існує можливість потрапити на бюджетне, тобто оплачуване державою, відділення.
До вибору ВНЗ потрібно підходити відповідально та серйозно. Походження отриманого диплому буде відігравати суттєву роль у вашій майбутній кар’єрі. Диплом державного зразка більше цінують роботодавці.
Диплом лише дає пропуск у цей світ, а чого ви в ньому доб’єтесь, залежить тільки від вас.
Важливий критерій вибору навчального закладу – статус диплома, який видає ВНЗ (державного або недержавного зразка).
Договір – основний документ, що регулює відносини студента з інститутом.
Зверніть увагу на:
- Можливість розірвання договору з ініціативи студента;
- Умови розірвання з ініціативи інституту;
- Санкції за невиконання або недовиконання зобов’язань за договором, що накладається на кожну зі сторін договору;
- Можливість зміни вартості навчання на наступних курсах;
- Повноту регулювати договором взаємини між інститутом і студентом;
- Відповідність підписів і печаток;
- Правильність оформлення документів.
Найкраще взяти копію договору та проконсультуватись із юристом. Це стосується як комерційних ВНЗ, так і державних.
Що треба з’ясувати перед підписанням договору на платну освіту:
- Щодо установи:
- З’ясуйте, коли введено спеціальність, що зацікавила вас, і скільки випусків відбулося;
- Ознайомтеся з ліцензією на право здійснення освітньої діяльності;
- Щодо навчання:
- Ознайомитися із правилами надання академічної відпустки та умовами відновлення на курсі;
- З’ясуйте можливість екстернату та умови перескладання іспитів і заліків;
- Ознайомтеся зі списком дисциплін, що підлягають вивченню;
- Для заочного навчання – з’ясуйте графік проведення консультацій упродовж року.
4. Критерії вибору ВНЗ
ВНЗ можна обирати за такими критеріями:
- Платне або безкоштовне навчання: зараз багато хто йде у платний ВНЗ, щоб отримати освіту, на їхню думку, не навчаючись. Однак, як стверджують викладачі, що навіть, якщо ви не пройшли на безкоштовне відділення у державний ВНЗ, то йдіть на платне – це і престиж, і якість. Не треба думати, що на бюджет вступити не можливо. Принаймні, необхідно спробувати, а можливість платної освіти завжди залишається за вами;
- Гуманітарний або технічний: технічні ВНЗ вважають досить важким як для вступу, так і для освіти, але, як показує статистика, студенти цих ВНЗ швидше всіх вживаються у комерційні структури. Що стосується гуманітарних, то тут ви будете більше читати і вивчати безліч таких предметів як література, релігієзнавство, філософія, екологія, історія. Фахівці, що закінчили гуманітарний ВНЗ, найбільш здатні до творчої праці;
- Престижність ВНЗ: звичайно, завжди вчитися в першому ВНЗ країни, але не завжди виходить. Отже, наступним обирайте ВНЗ, який має статус державного, а не приватного, коли ж і туди не вступили, то дорога вам у приватний. Щоправда, зараз є нові спеціальності, яким найкраще навчатися у молодих фахівців, наприклад PR-менеджери. Ця професія з’явилася не так давно і краще про неї можуть розповісти і передати знання та досвід тільки молоді фахівці, ті хто вже встиг спробувати себе в цій сфері;
- Денна, заочна або дистанційна форма навчання: найцікавіше навчання на денному відділені. Там ви завжди в курсі останніх подій, постійно берете участь у різних заходах. Але якщо ви не хочете побути в колективі 5 років, а заробляти, то краще податися на заочне – це і час вільний, і повністю відкриє поле для можливостей. Є ще один вид навчання – дистанційний. Він ще не сильно освоєний, але деякі ВНЗ вже в майбутньому повністю хочуть перейти на такий вид навчань. Його суть полягає в тому, що студент, не виходячи з дому, може не тільки працювати, але й одержувати освіту, сидячи за своїм комп’ютером. Щоб отримати залік в такому ВНЗ, потрібно буде викладачеві вислати на електронну скриньку лист із відповідями на надіслані вам питання. Якщо ви зробите добре, то здасте, якщо ні, то переробляти можна скільки душі завгодно;
- Державний або приватний: У державному ВНЗ є можливість вступити на бюджетне відділення. Крім того, диплом державного ВНЗ більше цінується сьогоднішніми роботодавцями. Можливо, це пов’язано з чинним у багатьох у свідомості стереотипом, що «за гроші можна не вчитися». Можливо, з тим, що багато недержавних ВНЗ виникли не так давно і ще не встигли напрацювати свою програму. Тому, незважаючи на те, що деякі комерційні ВНЗ пропонують дійсно висококласну освіту, на ринку праці продовжує існувати певна дискримінація їх випускників. У державних ВНЗ, ще «збереглися» деякі викладачі, які викладали ще у ваших батьків. У них достатньо досвіду, щоб його передати, а у приватних велика частина викладачів молодь – тільки закінчили магістратуру.
5. На що ще потрібно звернути увагу при виборі ВНЗ
Якщо ви з іншого міста – дізнайтеся, чи є при навчальному закладі гуртожиток і які умови проживання в ньому. Для тих, хто збирається продовжити навчання на вечірньому або заочному відділенні, особливо актуальне значення матиме наявність у ВНЗ добре укомплектованої бібліотеки. Якщо її немає, будьте готові до того, що більшість книг і підручників доведеться купувати за свій рахунок. Для хлопців однією з умов вибору може стати наявність військової кафедри.
Найважливіше, на що потрібно звернути увагу при виборі ВНЗ – це якість навчання. Зберіть інформацію про репутацію ВНЗ, професійний рівень викладачів, технічне оснащення та інше. Таку інформацію можна отримати у друзів або знайомих, у багатьох книжкових магазинах можна придбати книги, в яких розміщена інформація про той чи інший навчальний заклад, або просто з’їздити в обраний ВНЗ на день відкритих дверей.
6. Як «прорватися» у ВНЗ
Пам’ятайте про свої права: абітурієнт має право вступати до декількох ВНЗ (зробіть копії документів та завірте у нотаріуса; головне – розрахувати час та сили таким чином, щоб встигнути на всі іспити).
Не поспішайте братися за гаманець (у державних ВНЗ відповідно до Закону України «Про освіту» приймають документи і проводять іспити безкоштовно). Будь-які збирання коштів на канцелярські витрати є незаконним. У державних ВНЗ плата за іспити обумовлена договором.
Остерігайтеся шахраїв, які пропонують за кругленьку суму забезпечити вступ до ВНЗ. Дешевше й надійно відразу вступити на платне відділення.
Ви не прийшли на екзамен через хворобу, тому надайте довідку, завірену печаткою. Вам призначать дату переекзаменування. Під час подання документів довідка форми №286 є необхідною на всі факультети.
Не забувайте про пільги. Пільговики (діти-сироти, інваліди з дитинства, «чорнобильці» та деякі інші категорії) вступають поза конкурсом – їм достатньо отримати на іспитах позитивні оцінки; переможці всеукраїнських і міжнародних олімпіад, школярі-медалісти також мають певні пільги.
Поводьтеся скромно, не одягайтеся на іспит зухвало, викладачів це дратує. Не влаштовуйте сцен на іспиті.
Дотримуйтесь «золотої середини»: перших суворіше запитують, а останнім дістаються гірші оцінки.
7. Таємниці «мадридського двору»
Вирушаючи за рекламним оголошенням до ВНЗ, зверніть увагу на його розташування: трапляється, що ректорат розміщений у презентабельних апартаментах у центрі міста, а заняття проводять у строму будинку на околиці. Ще одна безпомилкова прикмета: якщо ВНЗ проводить день відкритих дверей в орендованому палаці культури, отже, свого приміщення у нього немає. Тому краще відразу з’ясувати – де доведеться навчатись і де розташований деканат.
На день відкритих дверей слід вирушити із самісінького ранку: зазвичай до початку офіційної частини роздають або продають рекламні буклети і методичні брошури.
Найчастіше такі заходи проходять у всіх ВНЗ за схожим сценарієм: вступна частина, вітання ректора та деканів, а «на закуску» - екскурсія по факультетах та запитання до адміністрації.
Багато відповідей на питання можна почути з виступу ректора. Якщо він конкретний, подає інформацію про специфіку ВНЗ, про те, чим він різниться від десятків подібних, а також про те, які перспективи відкриваються перед випускниками – вам пощастило. Ну а коли виступ розпливчастий, мова йде про систему вищої освіти в цілому і складається суцільно з похвал власному навчальному закладу – це факт насторожуючий.
Бажаємо вдало вам зробити вибір ВНЗ і нехай ваша подальша робота буде тільки радувати вас!