Індивідуальна: пари змінного складу.
Колективна: пари змішаного складу (сильний учить слабшого).
Фронтальна: за рівнем розвитку інтелекту.
Групова: за психофізичними особливостями (координатор, виконавець, скептик, раціоналізатор).
Навчальні лекції:
- Проблемна лекція, в якій моделюються протиріччя реального життя через їх подання в теоретичних концепціях. Головна мета такої лекції – начебто самостійне придбання знань учнями.
- Лекція-візуалізація: основний зміст представлений в образній формі (в малюнках, графіках, схемах тощо). Візуалізація виступає тут як спосіб інформації за допомогою різних знакових систем.
- Лекція вдвох представляє собою роботу двох учителів (вчителя та учня), які читають лекцію на одну тему і взаємодіють на проблемно-організаційному матеріалі як між собою, так і з учнями. Проблематизація відбувається за рахунок форми і змісту.
- Лекція-прес-конференція: зміст оформлено за запитом (запитаннями) учнів із залученням декількох учителів.
- Лекція-консультація близька до лекції-прес-конференції. Розходження – запрошений (грамотний фахівець) недостатньо володіє методами педагогічної діяльності. Консультування через лекцію дає змогу активізувати увагу учнів і використовувати професіоналізм лектора.
- Лекція-провокація (або лекція з запланованими помилками) формує вміння учнів оперативно аналізувати, орієнтуватися в інформації й оцінювати її. Може бути використана як метод „живої ситуації”.
- Лекція-діалог: зміст подано через серію запитань, на які учень повинен відповідати безпосередньо в процесі лекції. До цього типу належить лекція із застосуванням техніки зворотного зв’язку, а також програмована лекція-консультація.
- Лекція із застосуванням ігрових методів (методи мозкової атаки, методи конкретних ситуацій, тощо): школярі самостійно формулюють проблему і намагаються її вирішити.
Шкільна лекція доцільна: в разі вивчення нового матеріалу, мало або зовсім не пов’язаного з попереднім; у разі узагальнення різних розділів пройденого навчального матеріалу; наприкінці вивчення теми; під час повідомлення учням знань про практичне застосування вивчених закономірностей; у процесі виведення складних закономірностей; під час вивчення матеріалу проблемного характеру; в процесі вивчення тем, де особливо необхідні міжпредметні зв’язки.
Умовами ефективного проведення лекції є:
- чітке продумування й повідомлення слухачам плану лекції;
- логічно стрункий і послідовний виклад усіх пунктів плану з висновками після кожного з них.